עקבו אחרינו

יד לבנים

(מתחם בית כץ)

בית כץ הינו בית התרבות של קרית ביאליק.

בחלקו הישן דומה המבנה לחאן ערבי עתיק. הבית בנוי מאבן אפורה מסותתת וגג רעפים.בחלקו החדש- מבנה מודרני המיועד לאירועי תרבות וחברה של תושבי הקריה.

הבית נקרא על שם מקימיו, אפרים וסבינה כץ, אשר הגיעו לארץ מרומניה בשנת 1924 והיו המשפחה היהודית הראשונה, שהתיישבה בעמק זבולון.

אפרים כץ רכש בשנת 1925 קרקעות בקרבת מסילת הברזל אשר קישרה בין חיפה לעכו והמשיכה צפונה ללבנון ולסוריה.

בשנת 1927 חכר אפרים עשרת אלפים דונם באזור מפרץ חיפה וזרע על אדמה זו תבואות וגידולים חקלאיים שונים. בחוות סביניה שתל פרדסים ובהם עצי פרי הדר, שתילי בננות, גפנים ועצי אגוז.


מיקומו של צריף המגורים הראשון היה באותו מקום בו עומד היום בית כץ ההיסטורי. אפרים נהג להביא את מזונו יום-יום על גבי סוסתו מביתו שבחיפה ומים שאב מן הבאר אשר חפר במו ידיו.

במאורעות 1929 שדדו הערבים מן הכפרים הסמוכים את החווה. הם הטעינו על גמלים את כל התבואה שנמצאה באסמים. כמו כן שדדו את הבקר והריהוט אשר נמצא בצריף המגורים. שבוע לאחר מכן שרפו את החווה כולה.


צריף המגורים ניצל בחלקו בזכות שומר ערבי, שזינק לכבות את האש. המכה הייתה קשה. רכוש רב עלה באש. ואפרים כץ נפל למשכב מרוב צער אך הוא לא התייאש והחליט להקים מחדש את ביתו ואת משק סביניה.

אפרים כץ הקדיש את ביתו לתושבי קרית ביאליק. תחילה סברו כי הבית יישאר כאתר היסטורי על תקופת ראשית ההתיישבות באזור, אולם ב-1959 החליטה המועצה המקומית לייעד אותו למטרות ציבוריות.

הבית שופץ ובספטמבר 1962 נחנך אגף חדש והבית היה לבית התרבות של תושבי קרית ביאליק.

קרן היסוד 6

8701035